Vista 2265 16″ Path Light Bronze Finish 2.5W 2950K LED (PR-2265-Z-2.5-W-T3)
Vista Pro Lighting
SKU: PR-2265-Z-2.5-W-T3
Vista Pro Lighting brand
In Stock
  • Die-cast A360 aluminum
  • ½” schedule-40 aluminum pipe
  • Clear, high-impact polycarbonate lens
  • Bottom of stem threaded with ½” NPT
  • All fasteners are stainless steel
  • Prewired with a 36” pigtail of 18-2 direct-burial cable and underground connectors
Vista 2265 16" Path Light Dark Bronze Finish 2.5W 2950K LED (PR-2265-DZ-2.5-W-T3)
A perfect fit for the contemporary landscape design, this low voltage path light fixture is constructed of A360 die-cast, copper-free aluminum for strength and reliability. The stem is a ½” schedule-40 aluminum pipe with ½” NPT. A super durable polyester powder-coated finish is applied and available in 18 colors. A clear, high-impact, polycarbonate lens safeguards the lamp and optics. The 2265 is shipped with a standard 1.5W, 150 Lumen G4 LED lamp unless otherwise specified. Mounting hardware is included.
Additional information
Weight 2 lbs
Brand
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Vista 2265 16″ Path Light Bronze Finish 2.5W 2950K LED (PR-2265-Z-2.5-W-T3)”